Lifting szyi, odmłodzenie szyi, wygładzenie zmarszczek na szyi

Lifting twarzy i szyi

Lifting twarzy i szyi
Lifting twarzy i szyi

Lifting twarzy i szyi

Szyja bezlitośnie zdradza nasz wiek. Skóra jest tu cienka i z małą ilością gruczołów łojowych.

Mówi się, że wiek człowieka najbardziej zdradza wygląd oczu i szyi. Na szyi skóra dość szybko wiotczeje i staje się mało elastyczna. Proces starzenia się twarzy obejmuje wiele elementów jak np. obniżanie się policzków, bruzdy nosowo-wargowe, nawisy tkanek na linii żuchwy (tzw. “chomiki”), utratę objętości w obszarach strategicznych, szczególnie jeśli chodzi o policzki i usta. Opadające tkanki, utrata objętości i cieńsza skóra, efekty działania czasu i grawitacji, odpowiadają za starszy look twarzy.

Nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą pomóc, ale tylko w ograniczonym zakresie. Mezoterapia czy radiofrekwencja mikroigłowa na pewno poprawią kondycję skóry, ale jeśli skóra straciła swoją elastyczność, rozwiązaniem najbardziej skutecznym jest chirurgiczny lifting twarzy i szyi. Skórę i tkanki znajdujące się pod skórą są wycinane, poprawiane jest napięcie i kontur szyi, dzięki czemu szyja odmładza się o kilka-kilkanaście lat. Lifting szyi najczęściej jest elementem liftingu twarzy.

Na czym polega zabieg?

Wymagane badania

Morfologia (HGB, HCT, RBC, WBC, PLT); elektrolity (Na, K, Ca); układ krzepnięcia (czas protrombinowy, APTT, INR); antygeny HBS, HCV, HIV. EKG spoczynkowe z opisem; posiew z nosa – badanie podstawowe w kierunku bakterii; RTG klatki piersiowej z opisem; grupa krwi potwierdzona (wynik powinien być wydany na podstawie wykonania dwóch oznaczeń z dwóch próbek krwi pobranych od tego samego pacjenta w różnym czasie).

Przeciwwskazania

Cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża.

Zabieg

Czas trwania:
około 3 godziny
Znieczulenie:
Ogólne
Czas pobytu w klinice:
1 doba

Rekonwalescencja

Po zabiegu:
14 dni
Maska po-zabiegowa:
Nosimy ją 24/7 przez ok. 14 dni
Powrót na fitness:
Po ok. 2 miesiącach
Wizyty kontrolne:
7, 14 dni i 6 miesięcy po zabiegu.

Na wizytach kontrolnych tydzień i dwa tygodnie po zabiegu porcjami zdejmowane są szwy.

Celem liftingu twarzy i szyi jest poprawa napięcia skóry, powięzi i mięśni. Chirurg wykonuje cięcie w okolicy uszu, karku i podbródka. Wycina nadmiar zwiotczałej skóry, modeluje szyję na nowo. Na koniec zakłada elastyczną maskę po-zabiegową. Jest to rodzaj opatrunku, który uciska tkanki i wspomaga proces gojenia się. Maskę trzeba nosić przez 2 tygodnie.

Lifting twarzy i szyi to jedna z najbardziej rozległych operacji plastycznych w zakresie twarzy. Zazwyczaj trwa kilka godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Warunkiem kwalifikacji do zabiegu są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz ustabilizowana sytuacja z ewentualnymi chorobami przewlekłymi.

Najbardziej pełna opcja to tzw. zabieg kombo, który często obejmuje lifting twarzy i szyi, blefaroplastykę, lifting czoła i brwi oraz modelowanie tłuszczem. Często jest uzupełniany o lip lift, chirurgiczne modelowanie ust. Nasze usta z wiekiem stają się węższe, a przestrzeń między nosem a górną wargą wydłuża się. Ten konkretny element bardzo twarz człowieka postarza.

Warunkiem kwalifikacji do zabiegu są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, brak problemów z krzepnięciem krwi, a także ustabilizowana sytuacja z ew. chorobami przewlekłymi. Przed i po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów przez kilka tygodni.

Po zabiegu

Po zabiegu trzeba zostać w klinice. Przed wyjściem do domu, co następuje zwykle kolejnego dnia rano, zmieniany jest opatrunek i przeprowadzana pierwsza kontrola po-zabiegowa. Szwy zdejmowane są w dwóch etapach – po 7 i po 14 dniach. Pełna rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodnie. W tym czasie mogą wystąpić na twarzy i szyi zasinienia i zapuchnięcie, co jest prawidłowym elementem procesu gojenia. Maskę elastyczną trzeba nosić przez 2 tygodnie, 24/7. Powrót do aktywności sportowej (fitness, siłownia) jest możliwy nie wcześniej niż po 2 miesiącach.

Efekty

Odmłodzenie twarzy i szyi o kilka-kilkanaście lat
Lepsze napięcie skóry
Poprawiona linia podbródka i żuchwy
Spłycenie bruzd

Cena

Cena zabiegu podana jest w cenniku. Przy chęci połączenia liftingu twarzy i szyi z zabiegami dodatkowymi, np. plastyką powiek górnych lub dolnych, lip lift, czy liftingiem brwi i czoła, cena ustalana jest przez lekarza na konsultacji. Cena zawsze uwzględnia wszystkie elementy związane z zabiegiem i opieką po-zabiegową: znieczulenie, zabieg, pobyt w klinice, wizyty kontrolne, maskę po-zabiegową, zdjęcie szwów.

dr osuch

Czy po zabiegu zostaje blizna?

Blizna zlokalizowana jest w okolicy uszu, na granicy włosów, a czasem na podbródku. Staramy się tak prowadzić cięcie, by blizna była jak najcieńsza i mało widoczna. Wygląd blizny zmienia się przez rok po zabiegu. Na początku blizna jest czerwona, potem blednie i po ok. roku staje się mało widoczna.

Wygląd blizny zależy od kilku czynników: umiejętności chirurga i szwów używanych do szycia, jak również od pielęgnacji po zabiegu według zaleceń lekarza. Z rekomendacji ogólnych warto zwrócić uwagę na ochronę przeciwsłoneczną i smarowanie blizny żelem silikonowym.

Efekty – przed i po liftingu twarzy i szyi

efekt przed
efekt po

U Pacjentki wykonaliśmy zabieg typu „kombo” składający się z liftingu twarzy i szyi, liftingu brwi i liposhiftingu. Połączone zabiegi wykonane były w jednym znieczuleniu (ogólnym).

Zdjęcia przedstawiają efekt 2 tygodnie po zabiegu. W metamorfozie nie chodziło o diametralna zmianę czy radykalne odmłodzenie. Raczej chodziło o odświeżenie twarzy i lepsze dopasowanie twarzy do pogodnego wnętrza Pacjentki.

efekt przed
efekt po

U Pacjentki wykonaliśmy zabieg typu „kombo”, czyli: lifting twarzy i szyi, plastykę powiek, lifting boczny brwi oraz lip lift. Wszystko odbyło się w znieczuleniu ogólnym.

Jak zawsze postawiliśmy na naturalność, co w przypadku tak dużej metamorfozy oznacza, że Pacjentka powinna wyglądać lepiej i młodziej, ale nie powinna wyglądać na osobę, która poddała się operacji plastycznej.

Prezentujemy efekt 2 miesiące po zabiegu. Czas gojenia: ok. 14 dni.

efekt przed
efekt po

Pani Krysia, pielęgniarka, ok. 60 roku życia.
Upływ czasu i grawitacja zrobiły swoje: na twarzy pojawiło się sporo luźnej skory, policzki opadły, pojawiły się bruzdy i zmarszczki.

Zdecydowaliśmy się na pełny lifting twarzy i szyi SMAS, w znieczuleniu ogólnym. Jest to rozległy zabieg, z którym wiąże się konieczność noszenia maski uciskowej przez 2 tygodnie. Równocześnie jest to też zabieg, który daje spektakularne efekty odmłodzenia – o dobrych kilkanaście lat.

Zapraszam na konsultację

W sprawie tego zabiegu nie jest możliwa konsultacja online.
drosuch

Opinie pacjentek

poprzednia
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
następna

Najczęściej zadawane pytania

Konsultacja

1Czy mogę zapisać się od razu na zabieg, bez konsultacji?
Nie. Konsultacja stacjonarna przed każdym rodzajem liftingu twarzy jest obowiązkowa. Zapisy na konsultacje prowadzimy w recepcji, pod nr tel. +48 501 093 653.
2Jak przygotować się do konsultacji?
Dobrze jest zawczasu przemyśleć swoje oczekiwania co do planowanego efektu. Jeśli występują choroby przewlekłe – warto przynieść historię choroby. Czasem pomaga też przyniesienie na konsultację swoich archiwalnych zdjęć, np. sprzed 10-15 lat.

Planowanie

1Ile trzeba zaplanować wolnego po zabiegu?
Ok. 2 tygodnie na pełną rekonwalescencję.
2Co zawiera cena zabiegu?
Wszystkie koszty, tj. zabieg, znieczulenie, nocny pobyt w klinice, opiekę pielęgniarską, po-zabiegową maskę elastyczną), zdjęcie szwów, wizyty kontrolne.
3Jakie zabiegi można łączyć z liftingiem twarzy?
W tym samym (ogólnym) znieczuleniu można wykonać np.:
 • Lifting twarzy i plastykę powiek
 • Lifting twarzy i lifting brwi i/ lub czoła
 • Lifting twarzy i lifting szyi
 • Lifting twarzy i liposukcję podbródka
 • Lifting twarzy i modelowanie twarzy własnym tłuszczem
 • Lifting twarzy i lip lift
4Jaki jest koszt zabiegów połączonych?
Cennik ma charakter poglądowy. Wszelkie kombinacje zabiegów wyceniane są na konsultacji. Ich cena zależy od zakresu zabiegu.
5Czy mogę wrócić samodzielnie do domu po zabiegu?
Nie, po żadnym zabiegu chirurgicznym nie jest to zalecane. Dodatkowo, maska elastyczna, którą standardowo zakładamy po zabiegu, może utrudniać prawidłowe widzenie.
6Kiedy zdejmowane są szwy?
Jest to kwestia indywidualna, ustalana na konsultacji, jednak ogólnie można powiedzieć, że szwy zdejmujemy w dwóch etapach:
 • Po tygodniu od zabiegu zdejmowana jest pierwsza partia szwów. Pielęgniarka myje głowę, a następnie zakłada maskę elastyczną.
 • Po dwóch tygodniach zdejmowana jest druga partia szwów. Z kliniki Pacjentki wychodzą już bez maski elastycznej.
7Czy konieczne jest noszenie maski elastycznej po zabiegu?
Tak, maskę trzeba nosić przez ok. 2 tygodnie. Wspomaga ona proces gojenia i obkurczania się tkanek. Noszenie maski dotyczy mini liftingu twarzy (MACS lift) i pełnego liftingu twarzy i szyi. Nie dotyczy: liftingu brwi i czoła.
8Czy to prawda, że przez tydzień po liftingu nie można myć głowy?
Tak, głowa po raz pierwszy jest myta 7 dni po zabiegu, w klinice, przez pielęgniarkę. Przez pierwszy tydzień po zabiegu cała głowa jest szczelnie owinięta elastyczną maską (rodzaj opatrunku), którą trzeba nosić 24/7. Zadaniem maski jest wspomagać proces rekonwalescencji i wspomagać obkurczanie się tkanek.

Blizna i znieczulenie

1Czy mogę mieć lifting bez blizny?
Nie. Lifting jest zabiegiem chirurgicznym, który z definicji pozostawia bliznę. Jej lokalizacja i wygląd są omawiane podczas konsultacji.
2Gdzie umiejscowione są blizny?
Umiejscowienie blizn uzależnione jest od rodzaju przeprowadzonego liftingu twarzy. W przypadku:
 • Mini liftingu twarzy (MACS lift) – blizny zlokalizowane są przy uszach.
 • Pełnego liftingu twarzy –w okolicy skroni, przy uszach oraz za uszami.
 • Liftingu brwi oraz liftingu czoła – wysoko na czole.
3Czy blizna będzie bardzo widoczna?
Z czasem blizny bledną i stają się mniej widoczne. Nigdy jednak nie znikają zupełnie. W przypadku obawy przed blizną – prosimy rozważyć inny zabieg nieinwazyjny, np. Pelleve lub nici PDO. Nie przyniosą one tak spektakularnego efektu odmłodzenia twarzy, ale nie pozostawią blizny.
4Czy mogę mieć lifting w znieczuleniu miejscowym?
Tak, w przypadku liftingu brwi i czoła. Natomiast jeśli chodzi o mini lifting, lifting twarzy, szyi – te zabiegi standardowo przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Tutaj jest lista badań wymaganych do liftingu.

Efekty

1Ile czasu utrzymują się efekty liftingu?
Do kilkunastu lat. Lifting twarzy czasu i naturalnego procesu starzenia się nie zatrzymuje. Trwałość efektu zależy od czynników indywidualnych.