Plastyka powiek, korekcja powiek, blefaroplastyka, lifting powiek

Plastyka powiek

Plastyka powiek
Plastyka powiek

Plastyka Powiek

Oczy starzeją się najszybciej. To oczywiste, bo w tej okolicy skóra jest cienka, delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych.

Często policzki mamy jeszcze młode, owal „się trzyma”, twarz ma ładny kontur i dobrą objętość, a powieki już się marszczą, opadają lub mają wiotką skórę. Do chirurga plastycznego w sprawie powiek ludzie zwykle trafiają po przetestowaniu rozmaitych zabiegów medycyny estetycznej typu mezoterapia. Fale radiowe, Plex R, Dermapen. Do pewnego stopnia poprawiają one wygląd powiek, ale nie radzą sobie z podniesieniem opadających powiek czy zlikwidowaniem worków pod oczami.

Tego typu mankamenty skutecznie zlikwiduje chirurgiczna plastyka powiek. Nie ma skuteczniejszej i bardziej trwałej metody na odmłodzenie oczu. Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny dający efekt odmłodzenia o kilka-kilkanaście lat. Można zdecydować się na korektę powiek górnych, dolnych lub obu jednocześnie w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg można łączyć z innymi zabiegami, np. z modelowaniem ust lip lift czy liftingiem twarzy. Nie łączy się go natomiast z operacją plastyczną nosa.

WSKAZANIA DO ZABIEGU

Plastyka powiek rozwiązuje problemy takie jak:

Nadmiar wiotkiej skóry na powiekach.

Nadmiar wiotkiej skóry na powiekach.

Opadające powieki ograniczające pole widzenia lub utrudniające nakładanie makijażu.

Opadające powieki ograniczające pole widzenia lub utrudniające nakładanie makijażu.

Oczy ciągle zmęczone pomimo odpowiedniej ilości snu.

Oczy ciągle zmęczone pomimo odpowiedniej ilości snu.

„Worki” pod oczami (przepukliny tłuszczowe)

„Worki” pod oczami (przepukliny tłuszczowe)

Na czym polega zabieg?

Wymagane badania

Znieczulenie miejscowe: morfologia (HGB, HCT, RBC, WBC, PLT); układ krzepnięcia (czas protrombinowy, APTT, INR); antygen HBS, HCV, HIV. Znieczulenie ogólne/ sedacja – jak wyżej oraz dodatkowo: EKG spoczynkowe z opisem; posiew z nosa – badanie podstawowe w kierunku bakterii; RTG klatki piersiowej z opisem.

Przeciwwskazania

Cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, nieuregulowane problemy hormonalne wpływające na zastój limfy w okolicy oczu.

Zabieg

Czas trwania:
ok. 45 min. (plastyka powiek górnych) lub ok. 1,5 godziny (plastyka powiek dolnych).
Znieczulenie:
Miejscowe (plastyka powiek górnych) lub sedacja/ znieczulenie ogólne (plastyka powiek dolnych).
Czas pobytu w klinice:
Po znieczuleniu miejscowym – 1 godzina po zabiegu. Po znieczuleniu ogólnym/ sedacji – do 24 godzin.

Rekonwalescencja

Po zabiegu:
ok. 7 dni.
Powrót na fitness:
Po ok. 2 tygodniach (plastyka powiek górnych) lub po ok. 2 miesiącach (plastyka powiek dolnych).
Wizyty kontrolne:
7 dni po zabiegu.

W przypadku powiek górnych chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie powiekowym – naturalnym zagłębieniu na powiekach, a następnie wycina nadmiar skóry i modeluje mięsień okrężny oka. Ranę zeszywa cienką nitką, która powoduje, że blizna jest prawie niewidoczna. Czas trwania: ok. godzina.

Korekcja powiek dolnych wiąże się z cięciem tuż poniżej brzegu rzęsowego. Wycinana jest wiotka skóra, część mięśnia oraz nadmiar tkanki tłuszczowej – likwidowane są przepukliny tłuszczowe (worki pod oczami). W uzasadnionych przypadkach korekcja powiek dolnych wykonywana jest równocześnie z kantoplastyką (korekcja wiązadeł bocznych). Można też przeprowadzić plastykę powiek górnych i dolnych podczas jednego zabiegu. Wówczas zabieg trwa ok. półtorej godziny i najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub sedacji.

Po zabiegu

Pacjenci opuszczają klinikę ok. godzinę po zabiegu – gdy zabieg robiony jest w znieczuleniu miejscowym lub po ok. 24 godzinach – 
w przypadku znieczulenia ogólnego. Wychodzą z niewielkim opatrunkiem na powiekach. Opatrunki najłatwiej ukryć pod okularami przeciwsłonecznymi (warto o nich pamiętać). Kilka godzin po zabiegu w okolicy oczu pojawiają się zasinienia i obrzęki. Zwykle ustępują w ciągu 1-2 tygodni. Szwy zdejmowane są po ok. tygodniu. Czas pełnej rekonwalescencji po plastyce powiek wynosi 7-10 dni.

Efekty

Odmłodzenie okolicy oczu o kilka-kilkanaście lat.
Większe „otwarcie” oka.
Pogodniejszy wygląd twarzy.
Polepszenie pola widzenia.
Likwidacja opadającej powieki i/ lub worków pod oczami.

Cena

Cena podana jest w cenniku. Zależy ona od rozległości zabiegu, a przede wszystkim od tego, czy zabieg ma obejmować tylko powieki górne, czy górne oraz dolne. W obu przypadkach dobierany jest inny rodzaj znieczulenia.

W cenę zabiegu wliczone jest: znieczulenie, zabieg, wizyty kontrolne po zabiegu, zdjęcie szwów. W przypadku plastyki powiek dolnych w znieczuleniu ogólnym – również pobyt w klinice – do 24 godzin.

dr osuch

Czy po zabiegu zostaje blizna?

Po tym zabiegu zawsze zostaje blizna. W przypadku plastyki powiek górnych blizna umiejscowiona jest w naturalnym załamaniu powieki. Dość łatwo ją ukryć pod makijażem. W przypadku korekty powiek dolnych blizna znajduje się ok. 2 mm pod linią dolnych rzęs.

Do szycia w okolicy oczu używam bardzo cienkich nici chirurgicznych, dzięki czemu blizna jest wąska. Przez ok. rok po zabiegu blizna goi się, blednie i staje mało widoczna. Nie znika jednak całkowicie.

Obejrzyj video

Efekty – przed i po zabiegu plastyki powiek

efekt przed
efekt po

Pacjentka przeszła zabieg plastyki powiek górnych i dolnych. Na zdjęciu u góry widoczne są przepukliny tłuszczowe, które zostały chirurgicznie usunięte. Chirurg skorygował też opadającą powiekę górną poprzez wycięcie nadmiaru obwisłej skóry.

Po zabiegu oczy pacjentki zostały zdecydowanie odmłodzone. Oko jest otwarte, powieka nie opada, „worki” pod oczami zostały usunięte. Poza plastyką powiek górnych i dolnych nie były tu przeprowadzane żadne dodatkowe zabiegi.

efekt przed
efekt po

Pacjentka napisała do kliniki: „ Panie doktorze, kur#^a! Tak, dobrze, to jeszcze nie było! Pardon my French! Ale inaczej tych emocji wyrazić nie umiem…” To ogromna radość, gdy Pacjentki są zadowolone i widzą, jak dużo oczy zmieniają w wyglądzie całej twarzy.

Po zabiegu przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym oczy są otwarte, powieka jest uniesiona i wyraźnie widoczna, a skóra nie kładzie się na rzęsach. Jeśli chodzi o bliznę: na zdjęciu jest przykład świeżej blizny. Jest ona jeszcze dość widoczna. W ciągu roku blizna zmienia swój kolor na jaśniejszy i staje się mniej widoczna.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji online

Wypełnij formularz oraz załącz wyraźne zdjęcia twarzy, by dowiedzieć się, czy plastyka powiek przyniesie dobre efekty w Twoim przypadku.

wypełnij formularz i
załącz zdjęcia

Otrzymaj
rekomendację lekarza

drosuch
Wolisz porozmawiać?

Opinie pacjentek

poprzednia
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
następna

Najczęściej zadawane pytania

Przed zabiegiem/ konsultacja

1Czy przed zabiegiem muszę przychodzić na konsultację?
Konsultacja lekarska jest zawsze obowiązkowa przed zabiegiem. To czas na rozmowę o oczekiwaniach, efektach, ryzykach, przebiegu gojenia, itp. Wstępną rekomendację dotyczącą tego, czy kwalifikuje się Pani do tego zabiegu można uzyskać mailowo przesyłając swoje zgłoszenie przez formularz. Potrzebne będą 4 zdjęcia twarzy: en face z otwartymi oczami, en face z zamkniętymi oczami i oba profile. Zwrotnie odeślemy informację na temat zabiegu, który przyniesie najlepsze efekty, a także jego wycenę i szczegóły logistyczne.
2Na czym polega ten zabieg?
Chirurg usuwa nadmiar wiotkiej skóry i/ lub przepukliny tłuszczowe, co powoduje, że powieki wyglądają młodziej, powierzchnia górnej powieki jest bardziej widoczna, powieki nie opadają, nie „wiszą”, a dolna powieka nie jest zapuchnięta. Zabieg odmładza oczy o kilka-kilkanaście lat.
3Dla kogo przeznaczony jest zabieg plastyki powiek?
Dla ludzi, którzy maja opadające górne powieki, nadmiar luźnej skóry na powiekach, worki pod oczami (przepukliny tłuszczowe) oraz dla tych, którzy chcą odświeżyć okolicę oka tak, by pozbyć się smutnego, zmęczonego wyrazu twarzy.

Finanse

1Czy mogę wykonać plastykę powiek na NFZ?
Są pewne wskazania zdrowotne, które umożliwiają wykonanie tego zabiegu w ramach refundacji NFZ. Proszę skontaktować się w tej sprawie z odpowiednim szpitalem publicznym. W Dr Osuch Clinic wykonujemy ten zabieg jedynie na zasadach komercyjnych.
2Ile kosztuje zabieg plastyki powiek?
Aktualny cennik. Cena zawiera wszystkie koszty, tj. zabieg, znieczulenie, wizytę kontrolną, zdjęcie szwów, a w przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub sedacji – również pobyt w klinice do 24 godzin po zabiegu.

Badania i znieczulenie

1Czy podczas zabiegu plastyki powiek da się usunąć przebarwienia, ciemne plamy pod oczami lub sińce?
Nie. Ten zabieg poprawia napięcie skóry. Do usunięcia przebarwień/ cieni wymagane są inne zabiegi np. laserowe. Z tym problemem proszę zwrócić się do lekarza medycyny estetycznej.
2Jakie badania trzeba wykonać przed plastyką powiek?
Pełna informacja jest tutaj.
3Czy jest możliwe znieczulenie ogólne do plastyki powiek?
Większość pacjentów korektę powiek górnych ma wykonywaną w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie stomatologiczne). W uzasadnionych przypadkach jest też możliwe znieczulenie ogólne. Jest ono dodatkowo płatne, wg cennika.

Szwy i blizna

1Kiedy po zabiegu można wyjść na słońce?
Od razu pod warunkiem, że założysz okulary przeciwsłoneczne. Przez pierwszy rok po zabiegu nie opalamy blizny ze względu na duże ryzyko powstania trudnych do usunięcia przebarwień. Przez pierwsze miesiące po zabiegu na okolicę oczu nakładamy krem z filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+).
2Jak wygląda opatrunek po plastyce powiek?
Po zabiegu na powieki chirurg zakłada szwy i plastry. Opatrunek nie zasłania pola widzenia. Ważne: wybierając się na zabieg plastyki powiek – warto zabrać okulary przeciwsłoneczne, pod którymi łatwo ukryć opatrunek. Tutaj można zobaczyć jak dokładnie wygląda opatrunek.
3Boję się blizny.
Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, po plastyce powiek zostaje blizna. Z czasem staje się ona mniej widoczna, ale nie znika. Jeśli obawiasz się blizny – rozważ inne metody odmładzania oczu np. zabiegi kosmetyczne lub medycyny estetycznej. Zwykle nie zostawiają one blizny.
4Jak wygląda blizna po plastyce powiek?
Po plastyce powiek górnych blizna umiejscowiona jest w naturalnym załamaniu powieki, ok. 8-10 mm powyżej brzegu rzęsowego. W przypadku korekty powiek dolnych blizna znajduje się ok. 2 mm pod linią dolnych rzęs. Do szycia w okolicy oczu używane są bardzo cienkie szwy po to, by uzyskać efekt wąskiej blizny. W pierwszych dniach po zdjęciu szwów blizna jest zwykle żywo czerwona. Przez ok. rok blizna goi się, przebudowuje, blednie, staje się mniej widoczna. Nigdy nie znika całkowicie.
5Po jakim czasie zdejmowane są szwy?
Szwy zdejmuje się ok. tydzień po zabiegu, podczas wizyty kontrolnej. W przypadku niemożliwości przyjazdu do kliniki jest też możliwość zdjęcia szwów przez lekarza w miejscu zamieszkania, wg zaleceń chirurga. Szczegóły – do ustalenia z recepcją.

Po zabiegu

1Czy po zabiegu mogę samodzielnie wrócić do domu samochodem?
Nie, po żadnym zabiegu nie jest zalecane samodzielne prowadzenie pojazdu tego samego dnia.
2Kiedy mogę wrócić na fitness po zabiegu?
Ok. 2 tygodnie po zabiegu w znieczuleniu miejscowym (korekta powiek górnych). Ok. 2 miesiące po zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (korekta powiek dolnych).
3Jak szybko po zabiegu mogę stosować kosmetyki, cienie do oczu?
Po zdjęciu szwów, czyli ok. tydzień po zabiegu. W celu uniknięcia niepożądanych reakcji alergicznych należy pamiętać o odpowiedniej higienie rąk i twarzy oraz stosować świeże kosmetyki.
4Jak wygląda rekonwalescencja?
Po zabiegu można opuścić klinikę już tego samego dnia. Zdjęcie szwów: ok. tydzień po zabiegu. Potem można wrócić do pracy, ale ważne jest, aby pracując przy komputerze zapewnić oczom odpowiednie przerwy. Zasinienie/ opuchnięcia w okolicy oczu może utrzymywać się przez ok. 2 tygodnie.
Konsultacja
Online