Korekcja nosa, korekta nosa, operacja plastyczna nosa, rynoplastyka

Pełna korekta nosa

Pełna korekta nosa
Pełna korekta nosa

Pełna korekta nosa

Krzywy, garbaty, za duży, „kartoflany”. Mniej lub bardziej epickie słowa określające nos, który jest „nie taki” można usłyszeć na konsultacjach w naszej klinice.

Pacjentki mówią też, że tak naprawdę nie chodzi o krzywy lub za duży nos. Chodzi o to, że ten nos odbiera kawałek pewności siebie i satysfakcji z własnego wyglądu. Zdarza się, że ludzie nie lubią swoich zdjęć, bo widzą na nich… głównie duży nos.

Korekta nosa to jedna z najpopularniejszych operacji plastycznych. Nos w dużym stopniu decyduje o wyglądzie twarzy. Może zaburzać proporcje, wyostrzać rysy. Może też być problemem zdrowotnym. Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną niedotlenienia, senności, chrapania, trudności w oddychaniu i przewlekłego uczucia zmęczenia. Wszystkie te problemy można skutecznie zlikwidować poprzez operację plastyczną. Dostępnych jest kilka opcji chirurgicznej korekty nosa: pełna korekta części kostnej i chrzęstnej lub korekta nosa chrzęstnego (czubek nosa, skrzydełka).

WSKAZANIA DO ZABIEGU

Pełna korekta sugerowana jest gdy celem jest:

Skrócenie nosa

Skrócenie nosa

Wyprostowanie przegrody

Wyprostowanie przegrody

Usunięcie garbu

Usunięcie garbu

Zmiana kształtu nosa

Zmiana kształtu nosa

Na czym polega zabieg?

Wymagane badania

Morfologia (HGB, HCT, RBC, WBC, PLT); elektrolity (Na, K, Ca); układ krzepnięcia (czas protrombinowy, APTT, INR); antygeny HBS, HCV, HIV. EKG spoczynkowe z opisem; posiew z nosa – badanie podstawowe w kierunku bakterii; RTG klatki piersiowej z opisem; grupa krwi potwierdzona (wynik powinien być wydany na podstawie wykonania dwóch oznaczeń z dwóch próbek krwi pobranych od tego samego pacjenta w różnym czasie).

Przeciwwskazania

Cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, niewyleczone choroby laryngologiczne

Zabieg

Czas trwania:
2-3 godziny
Znieczulenie:
ogólne
Czas pobytu w klinice:
1 doba
Metoda zabiegowa:
otwarta lub zamknięta

Rekonwalescencja

Wyjęcie setonów:
kolejnego dnia po zabiegu, przed opuszczeniem kliniki
Po zabiegu:
10 dni
Powrót na fitness:
po ok. 2 miesiącach
Wizyty kontrolne:
2 tygodnie i 6 miesięcy po zabiegu
Efekty:
można ocenić po roku

Jest on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. W ramach operacji plastycznej nosa dostępne są dwie techniki chirurgiczne: „na otwarto” i na „zamknięto”. W technice otwartej chirurg rozcina nos pod spodem i z tego dostępu modeluje kość, chrząstki, skrzydełka. Blizna umiejscowiona jest tuż pod nosem, w miejscu, w którym naturalnie pada cień na twarzy. Technika zamknięta natomiast polega na wykonaniu nacięć wewnątrz przedsionka nosa. Dobór techniki zabiegowej dobierany jest indywidualnie do Pacjenta, w oparciu o warunki anatomiczne i możliwości medyczne.

W obu przypadkach zabieg kończy się zeszyciem wykonanych cięć skóry i błony śluzowej oraz unieruchomieniem nosa za pomocą zewnętrznej, elastycznej szyny. Jest ona nakładana na skórę, od zewnątrz, a jej zadaniem jest wspomaganie procesu gojenia się tkanek.

Pełną korektę nosa można łączyć np. z lip lift , czyli chirurgicznym modelowaniem ust. Jest też możliwość łączenia z powiększaniem piersi implantami.

Po zabiegu

Tuż po zabiegu do nosa wkładane są tzw. setony – rodzaj wewnętrznego opatrunku, który uciska nos od środka i zapobiega krwawieniu. To z tego powodu przez pierwsze godziny po zabiegu można oddychać tylko przez usta. Seton wyjmowany jest przed wyjściem z kliniki, kolejnego dnia po zabiegu. Warto wspomnieć, że wyjmowanie setona z nosa nie boli. Jest odrobinę nieprzyjemne, ale trudno to nazwać bólem.

Przez pierwsze 3-4 dni po operacji może wystąpić umiarkowany ból po-zabiegowy. Łatwo można poradzić sobie z nim za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty. Cały opatrunek zdejmowany jest po ok. 10 dniach, podczas wizyty kontrolnej. Pełna rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodnie. Po ok. 2 miesiącach można wrócić do aktywności sportowej.

Efekty

Nowy kształt nosa
Likwidacja garbu
Zwężenie, zmniejszenie nosa
Wyprostowanie nosa
Poprawa drożności nosa i łatwiejsze oddychanie

Cena

Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj. Cena różni się w zależności od tego, czy mówimy o pełnej korekcie, podczas której modelowana jest część kostna i chrzęstna nosa i dodatkowo prostowana przegroda, czy o korekcie nosa chrzęstnego (modelowanie czubka nosa, zwężanie skrzydełek).
W cenie zawarte są wszystkie koszty dotyczące zabiegu i opieki po-zabiegowej takie jak: znieczulenie, zabieg, pobyt w klinice do 24 godzin, opatrunki, gips, szyna termoplastyczna, wizyty pooperacyjne i zdjęcie szwów. W przypadku chęci łączenia korekty nosa z innym zabiegiem, cena podawana jest na konsultacji.

dr osuch

Czy po zabiegu zostaje blizna?

W przypadku metody otwartej pod nosem zostaje blizna. Jest ona umiejscowiona w miejscu, na które zawsze pada cień na twarzy. Blizna jest mała, a po ok. 6 miesiącach prawie niewidoczna. Blizna przebudowuje i zmienia się przez ok. rok po zabiegu. Z czasem blednie i staje się mniej widoczna. O programie pielęgnacji blizny informujemy po zabiegu. W przypadku techniki zamkniętej blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne.

Obejrzyj video

Efekty – przed i po pełnej korekcie nosa

efekt przed
efekt po

Rynoplastyka – efekt rok po zabiegu.

Pacjentka od zawsze miała problem z oddychaniem. Nos nie do końca pasował do jej subtelnej, dziewczęcej twarzy.

Przeprowadzono pełną korektę nosa, która dotyczyła części chrzęstnej i kostnej oraz obejmowała prostowanie przegrody. Zabieg był wykonany ze wskazań medycznych i estetycznych.

Nowy nos na korzyść zmienił twarz Pacjentki. Uzyskaliśmy również lepszy profil, dzięki poprawieniu proporcji nos-usta.

efekt przed
efekt po

Ta energiczna dziewczyna, z bardzo pozytywną energią, od zawsze marzyła o tym, aby poprawić jeden detal w swojej twarzy – nos. Nie lubiła garbka, nie podobał się jej duży czubek i nieproporcjonalnie duże skrzydełka. Wszystko to nadawało twarzy ciężkości.

Wykonaliśmy pełną korekcję nosa w części kostnej i chrzęstnej. Zabieg trwał 3 godziny i został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Pełna rekonwalescencja po operacji plastycznej nosa trwała ok. 2 tygodnie. Prezentowany efekt to stan ok. 2 miesiące po operacji.

efekt przed
efekt po

Podczas całkowitej korekcji nosa wykonaliśmy: rekonstrukcję i repozycję przegrody, przeszczepy chrząstek, stworzenie podparcia czubka nosa, modelowanie kości, polerowanie grzbietu nosa, usunięcie garbu, zmniejszenie skrzydeł i modelowanie dziurek nosa.

Zabieg przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym.

Wizyta kontrolna, usunięcie opatrunku i szwów następuje zwykle ok. 8 dni po zabiegu.

Czy to zabieg dla mnie?

Kwalifikacja do pełnej korekty nosa następuje na tradycyjnej, stacjonarnej konsultacji z lekarzem w klinice. Nie jest możliwa w ramach tzw. konsultacji online, poprzez formularz internetowy. W sprawie umówienia się na konsultację prosimy o kontakt z naszą recepcją pod nr tel. +48501093653.

Zapraszam na konsultację

W sprawie tego zabiegu nie jest możliwa konsultacja online.
drosuch

Opinie pacjentek

poprzednia
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
opinie
następna

Najczęściej zadawane pytania

Konsultacja

1Czy jest możliwy zabieg bez konsultacji?
Nie. Przed zabiegiem obowiązkowa jest tradycyjna konsultacja w klinice. To czas na omówienie oczekiwań, możliwości medycznych, ryzyk związanych z zabiegiem. Po konsultacji umawiany jest termin zabiegu.
2Jak przygotować się do konsultacji?
Warto spisać listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi. Jeśli masz za sobą choroby laryngologiczne, zabierz dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli ją posiadasz.
3Czy przed zabiegiem mogę dostać komputerową wizualizację efektu korekty nosa?
Nie. Spodziewany efekt estetyczny omawiany jest szczegółowo podczas konsultacji w klinice.
4Zanim przyjdę na konsultację, chcę otrzymać zdjęcia przed-po innych Pacjentów
Wszystkie efekty przed-po, które możemy pokazać publicznie, zaprezentowane są na stronie internetowej i naszych social mediach (Instagram, Facebook). Dodatkowe efekty metamorfoz mogą zostać zaprezentowane podczas tradycyjnej konsultacji w klinice. Nie wysyłamy zdjęć Pacjentów mailem.
5Czy muszę być pełnoletnia by móc skorzystać z operacji plastycznej nosa?
Tak. Idealnie byłoby poczekać do 21 roku życia. Nos do tego czasu cały czas się kształtuje.
6Kiedy jest najlepsza pora roku na operację plastycznej nosa?
Każda pora jest dobra. Operacje plastyczne nosa wykonywane na całym świecie we wszystkich strefach klimatycznych, o każdej porze roku.

Operacja plastyczna nosa a leczenie dentystyczne

1Czy aparat ortodontyczny lepiej założyć przed korektą nosa czy po?
Nie ma to wpływu na zabieg.
2Implanty zębów. Przed czy po zabiegu?
Ze względu na bezpieczeństwo zabiegu proszę nie planować implantacji zębów 2 miesiące przed i 2 miesiące po operacji plastycznej nosa.
3Leczenie kanałowe, wyrywanie zębów – czy ma to wpływ na zabieg?
Prosimy zakończyć leczenie stomatologiczne miesiąc przed wykonaniem badań laboratoryjnych potrzebnych do zabiegu.

Finanse

1Czy wykonujecie zabiegi refundowane przez NFZ?
Nie. Zabiegi wykonujemy tylko na zasadach komercyjnych.
2Czy mogę u Was zoperować samą przegrodę na NFZ?
Nie. Korekta przegrody jest możliwa, ale tylko w połączeniu z całkowitą korektą nosa. Zabiegi wykonujemy tylko na zasadach komercyjnych.
3Czy mogę zapłacić za zabieg na raty?
Nie. Dostępne metody płatności: gotówka lub przelew bankowy.
4Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?
Szczegółowe informacje zawarte są w cenniku.

Znieczulenie

1Czy narkoza jest bezpieczna?
Dokładamy wszelkich starań, żeby odpowiednio przygotować Pacjentkę do zabiegu. Ważnym elementem przygotowań jest wykonanie badań laboratoryjnych. Na podstawie wyników badań następuje kwalifikacja do zabiegu.Lista wymaganych badań.
2Czy zabieg jest możliwy w znieczuleniu miejscowym?
Pełna korekta nosa obejmująca część chrzęstną i kostną odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Zmniejszenie skrzydełek nosa (część chrzęstna) można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Przed zabiegiem

1Czy zabieg boli?
Nie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W pierwszej dobie po zabiegu podawane są leki przeciwbólowe, w razie konieczności. Po zabiegu zakładane są do środka nosa setony, rodzaj uciskającego opatrunku, który uniemożliwia oddychanie przez nos. Dlatego najbardziej wymagająca jest pierwsza doba po zabiegu, kiedy trzeba oddychać przez nos.
2Czy podczas operacji nos jest łamany?
Tak, jeśli korekta dotyczy części kostnej, np. likwidacji garbu. Nos jest łamany, a kości ustawiane na nowo. W przypadku korekty części chrzęstnej, np. zmniejszenie skrzydełek lub czubka nosa, nie jest on łamany.
3Czy można u Was wyprostować przegrodę nosową?
Tak, ale tylko w połączeniu z korektą estetyczną. Nie ma u nas możliwości wykonania tego zabiegu w ramach refundacji NFZ).
4Czy zabieg można wykonać bez badań?
Nie. Lista wymaganych badań
5Czy są jakieś przeciwskazania do zabiegu korekty nosa?
Tak. Standardowo przeciwskazaniem jest: cukrzyca, choroby układu krążenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, niewyleczone problemy laryngologiczne. Szczegóły są omawiane na konsultacji z lekarzem.
6Przeziębiłam się, a za kilka dni mam zabieg.
Każda infekcja, przeziębienie czy opryszczka dyskwalifikują z zabiegu estetycznego.
7Czy można wykonać zabieg podczas miesiączki?
Nie, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia siniaków i gorsze gojenie.
8Czy decydując się na operację plastyczną należy odstawić tabletki antykoncepcyjne?
Nie.
9Czy można połączyć operację plastyczną nosa z powiększeniem piersi implantami?
Tak. Sprawa wymaga omówienia z lekarzem na tradycyjnej konsultacji. Najczęściej łączy się korektę czubka nosa i powiększenie piersi implantami.

Setony

1Czy to prawda, że po zabiegu nie można oddychać przez nos?
Tak, przez pierwszą dobę po zabiegu. Zabieg korekty nosa kończy się założeniem setonów; jest to rodzaj wewnętrznego opatrunku w nosie. Dlatego przez pierwszą dobę trzeba oddychać przez usta. Nos jest niedrożny. Dzieje się to w warunkach szpitalnych, jesteś wtedy pod opieką pielęgniarki. Przed opuszczeniem kliniki setony są wyjmowane.
2Czy wyjmowanie setonów nosa boli?
Nie boli. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Rekonwalescencja

1Gdzie będzie blizna po zabiegu?
Pod nosem.
2Ile czasu trzeba spędzić w klinice po zabiegu?
Do 24 godzin.
3Jak wygląda gojenie po zabiegu?
Na ok. 10 dni zakładany jest na nos specjalny opatrunek termoplastyczny. Może utrzymywać się wtedy obrzęk i zasinienie w okolicach oczu oraz możesz mieć wrażenie zatkanego nosa, wymuszającego oddychanie przez usta. Okolica nosa może wydawać się opuchnięta jeszcze przez jakiś czas po zabiegu, jest to jednak efekt powolnej redukcji obrzęku. Normalna, codzienna aktywność oraz powrót do pracy są możliwe po ok. 14 dniach od zabiegu.
4Po jakim czasie zdejmowane są szwy?
Zdjęcie sztywnika i szwów następuje po ok. 7-9 dniach.
5Jak szybko można po zabiegu wrócić do ćwiczeń fizycznych?
Średnio po ok. 2 miesiącach po zabiegu.
6Kiedy będę mogła wrócić do pracy?
Po ok. 2 tygodniach. Tyle trwa pełna rekonwalescencja.
7Kiedy zejdą siniaki/ obrzęki?
Po ok. 2 tygodniach.
8Kiedy po zabiegu mogę lecieć samolotem?
Po zdjęciu szwów/ gipsu/ szyny, czyli po ok. 2 tygodniach po zabiegu.

Efekty i blizna

1Kiedy zobaczę pierwsze efekty po operacji?
Po ok. 6-12 miesiącach. Do tego czasu prosimy wstrzymać się z finalną oceną. Przez ten czas nos się cały czas „układa”.
2Co jeśli okaże się, że jestem niezadowolona z efektu zabiegu?
Jest możliwe przeprowadzenie kolejnego zabiegu, jednak nie wcześniej niż 6-12 miesięcy od daty pierwotnej operacji. Korekta powtórna jest płatna 50% wartości oryginalnej operacji.
3Kiedy mogę zacząć się malować?
Od chwili zdjęcia opatrunków, po ok. 2 tygodniach.